Cel – złowienie szczupaka

Szczupak, występujący w wodach północnej części Ameryki Północnej, Europy i Azji,  jest pożądaną do połowu rybą. Choć jego złowienie nie jest bardzo trudne, jednak należy wiedzieć jak należy się do tego zabrać. Ten drapieżnik, znany ze swej żarłoczności, jest wyśmienitym rybnym daniem ale nie tylko, bowiem duże szczupaki stanowią pokaźne trofea, którymi wędkarze lubią się chwalić.

Jak złowić szczupaka?

Szczupak, występujący w wodach północnej części Ameryki Północnej, Europy i Azji,  jest pożądaną do połowu rybą

Autor zdjęcia: beije

Małe i średnie szczupaki uda się złowić na obszarach ze znaczną ilością chwastów wodnych i lilii, w miejscach gdzie znajduje się dużo owadów, żab i innych, drobnych ryb, które stanowią dla niego pożywienie. Jeśli jednak nie chcemy na tym poprzestać i interesują nas tylko duże okazy, warto wiedzieć, że nie są już zainteresowane tego typu pożywieniem. Duże szczupaki poszukują większych ryb, zwłaszcza:

  • na obrzeżach zachwaszczonych zbiorników,
  • przy skałach,
  • i na bardziej otwartych wodach, takich jak ujścia rzek, potoków, lub strumieni.

Chcąc zabrać się za złowienie szczupaka, trzeba przede wszystkim zadbać o to, by mieć ze sobą artykuły wędkarskie, które nam w tym pomogą (takie jak te np.: http://www.wedkarski.com/nowosci). Przede wszystkim ważna jest odpowiednia przynęta. Do połowu małych i średnich szczupaków warto użyć czerwono – białej przynęty lub takiej z 5 diamentami, która jest żółta, a na jej powierzchni znajduje się pięć czerwonych kamyczków.

Bardzo ważną zasadą obowiązującą przy połowie szczupaków jest cierpliwość. Szczupaki czasem bawią się przynętą, uderzając o nią nawet kilka razy, zanim zdecydują się na to, by ją połknąć. Trzeba wiedzieć o tym, że głodny szczupak weźmie przynętę, tak więc zdarzyć może się nawet i tak, że gdy złapiesz i wypuścisz ponownie szczupaka, możesz złowić ten sam okaz nawet kilka razy pod rząd.

Przy połowie większych okazów trzeba być jednak bardziej przygotowanym. Należy mieć przede wszystkim odpowiednio dużą przynętę. Przyda się tu zdobycie kilku centymetrowej płotki lub klenia w roli przynęty. Ryby te są stosunkowo łatwe do połowu i występują w znacznych ilościach w potokach i strumieniach. Można również zdecydować się na skorzystanie także z gotowych przynęt o kształtach i rozmiarach ryb, które z pewnością okażą się pomocne przy łowieniu.

Jeśli zależy Ci na złowieniu dużej ryby, musisz wiedzieć również o tym, że łowienie szczupaka w odpowiednim okresie pozwalana na złapanie lepszych okazów. Wiosna to nie najlepszy czas na połów, bowiem szczupaki są wówczas osłabione po tarle. Aby znacznie zwiększyć swoje prawdopodobieństwo połowu dużych, okazałych sztuk, warto zaplanować połów na przełom czerwca i lipca. Choć w sierpniu i wrześniu woda jest znacznie czystsza, co jest niewątpliwie bardzo korzystne dla rybaków, to jednak trzeba pamiętać o tym, że ryby w tym czasie nie zawsze poszukują pożywienia, więc ich złowienie może okazać się nie lada wyzwaniem.

Na koniec rada praktyczna:

  • gdy woda jest czysta – użyj czerwono- białej lub czerwono – srebrnej przynęty,
  • w zamulonej i zmąconej wodzie użyj przynęty żółtej.
Tagi: , , , ,

Comments Are Closed